Українські медіа можуть оскаржити блокування сторінок у соцмережах

Українські медіа можуть оскаржити блокування сторінок у соцмережах

Українські медіа отримали доступ до механізму для оскарження незаслужених, на їхню думку, обмежень на соціальних платформах компанії Meta на спеціальній платформі Tech and Journalism Crisis and Emergency Mechanism. З українського боку роботу T&JM координує громадська організація «Львівський медіафорум».

Платформу T&JM створила міжнародна організація Global Forum for Media Development. Про її запуск оголосили 26 листопада на сесії «Сталість підтримки українських медіа» в межах конференції Re:Cover у Кракові.

Механізмом можуть користуватися українські медіа, якщо їхню сторінку у фейсбуці або інстаграмі:

  • видалили, заблокували або обмежили доступ до неї;
  • позначили хибним попередженням;
  • відправили в «тіньовий бан»;
  • безпідставно вилучили публікацію тощо.

Залежно від типу проблеми адміністратор T&JM або підкаже заявнику доступний спосіб її розв’язання в межах платформи, або передасть кейс модераторам платформи для оперативного розгляду.

Механізмом можна скористатись, заповнивши заявку на сайті.

«Зараз, коли Україна боронить свою свободу від російського збройного вторгнення, яке супроводжується інформаційною війною, для українських медіа життєво важливо зберігати зв’язок зі своєю аудиторією, особливо в соціальних мережах. Ми впевнені, що T&JM допоможе зберегти й посилити цей зв’язок. Ми також сподіваємось, що це стане стимулом для медіа ретельніше вивчати правила соціальних платформ і серйозніше ставитися до необхідності їх дотримуватись»— прокоментувала керівниця «Львівського медіафоруму» Ольга Мирович.

Для формування списку медіа, чиї запити надсилатимуть платформі без додаткової верифікації, GFMD і «Львівський медіафорум» ініціювали створення коаліції українських громадських організацій, які мають експертизу у сфері медіа. До неї ввійшли «Львівський медіафорум», Центр демократії та верховного права (ЦЕДEM), Інститут масової інформації, «Детектор медіа», Громадянська мережа «Опора», StopFake, Лабораторія цифрової безпеки, Фонд розвитку ЗМІ, «Інтерньюз Україна».

Коаліція співпрацюватиме, щоб допомагати ЗМІ в навігації та ескалації значних інцидентів модерації з основними технологічними платформами. Творці T&JM розраховують, що дані, зібрані в ході роботи механізму, будуть використані для адвокації системних змін у політиках технологічних платформ.

Читайте також: Рейтинг телеграм-каналів: скільки коштує реклама на ТОП-25

«T&JM для України є пілотним; у майбутньому, проаналізувавши дієвість і потенціал механізму, має намір поширити його на інші країни. Використання T&JM є добровільним, не звільняє від модерації й не гарантує, що проблема буде розв’язана на користь медіа. Однак це додатковий шанс для медіа донести до адміністрації соціальних мереж запити, які, як свідчить практика, часто залишаються без відповіді» зазначено у повідомленні.

«Більшість скарг на обмеження, блокування чи видалення сторінок або контенту в соцмережах "розглядається" без участі живих людей — це робить штучний інтелект. Тому часто оскаржити несправедливі рішення не вдається. GFMD має прямий зв’язок із адміністрацією «Фейсбука» та «Інстаграм», і адміністрація погодилась у відповідь на запити T&JM передавати кейси на людську модерацію», — прокоментував MediaSapiens креативний директор ГО «Львівський медіафорум» Отар Довженко.

За його словами, отримавши запит від медіа, GFMD перевіряє, чи це медіа є у списку верифікованих — тих, чиї запити слід відправляти відразу; якщо у списку такого медіа немає, іноземні колеги питатимуть представників української коаліції, чи варто допомагати цьому медіа. Завдяки цій процедурі механізмом не зможуть скористатись сайти-сміттярки, російські пропагандисти і тому подібні. Завдання коаліції — адмініструвати список, вносячи в нього всіх гідних і перевіряючи, чи не потрапили туди випадково токсичні медіа.

«Ми сподіваємось, що це працюватиме швидко і в межах однієї доби ми зможемо передати запит медіа на модерацію або пояснити заявникам, якими інструментами платформи вони можуть скористатись, аби розв’язати проблему самотужки», — сказав Отар Довженко.

Джерело: Детектор Медіа