Telegram заблокував, а потім розблокував українські чат-боти для збору інформації про ворога: що сталося і які наслідки?

Telegram заблокував, а потім розблокував українські чат-боти для збору інформації про ворога: що сталося і які наслідки?

Популярний в Україні месенджер Telegram раптово заблокував низку українських чат-ботів, які використовувалися для повідомлень про виявлення ворожих сил та техніки. Того ж дня їх розблокували. Процесом опікувалося Міністерство цифрової трансформації, кажуть опитані Forbes співрозмовники в РНБО та ВР. Як вдалося відновити роботу ботів і до яких наслідків може призвести інцидент?

У ніч на 29 квітня керівництво Telegram заблокувало низку державних чат-ботів, повідомила пресслужба ГУР у Telegram-каналі. Йдеться про боти Головного управління розвідки Міноборони України, Служби безпеки та «єВорог» від Мінцифри.

Усі вони створені для сповіщень про виявлення російських сил і техніки. Приміром, за два роки повномасштабної війни чат-бот «єВорог» отримав 570 000 повідомлень, розповів міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у Telegram 13 березня.

Також по темі: Telegram заблокував низку офіційних чат-ботів України – ГУР

Заблокованими також виявилися боти  Telegram-каналу «Николаевский Ванек» з 2,3 млн підписників, створеного у квітні 2022-го. Протягом 14 годин недоступними були чати для звʼязку з «Ваньком» та моніторингу руху повітряних цілей ворога, повідомив Forbes адміністратор каналу під час листування поштою. 

Інцидент може спровокувати потребу держорганів в альтернативі. «Спецслужби точно будуть змушені перейти на інші месенджери й платформи, – каже голова комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин. – У довгостроковій перспективі доведеться обирати між зручністю і безпекою».

Роботу усіх чат-ботів відновили майже за 10 годин після блокування, повідомила пресслужба СтратКому в Telegram 29 квітня о 10:05. Як це вдалося та до яких наслідків може призвести блокування українських чат-ботів? 

Чому Telegram заблокував державні чат-боти 

Боти тимчасово заблокували через помилку, але вони вже відновили роботу, сказав представник Telegram у коментарі Reuters, не надавши більше жодних деталей.

«Ми все ще забороняємо облікові записи та ботів, які збирають координати для цільових ударів», – писав засновник Telegram Павло Дуров 24 квітня.

Українські чат-боти під блокування потрапили вперше. «Ситуація однобока», – писав «Ванек» у Telegram 29 квітня. Його команда виявила понад 15 аналогічних російських ботів, які адміністрація месенджера не блокувала, додав він.

Як виглядало блокування? «За ніком наших ботів було user not found, а замість повідомлень від людей висвітлювався Deleted Account», – каже адміністратор «Ванька». Проте всі повідомлення, що їх надсилали до блокування ботів, збереглися, додає він. 

Павло Дуров, Telegram /Getty Images

Засновник месенджера Telegram та соцмережі «ВКонтакте» Павло Дуров. Фото Getty Images

Розблокування чат-ботів координувало Мінцифри, розповідають Юрчишин та співрозмовник у РНБО, що спілкувався на правах анонімності через чутливість теми. «Федоров особисто спілкувався із керівництвом Telegram», – підтвердив Forbes співрозмовник у міністерстві на умовах анонімності, оскільки не уповноважений коментувати питання публічно.

Офіційно Мінцифри відмовилося коментувати свою причетність до розблокування.

Що буде далі з Telegram в Україні

Відключення держботів може бути відповіддю на звернення української влади до Apple із проханням змусити Telegram блокувати російські канали в Україні, припускає співрозмовник Forbes у РНБО. Щоб залишатися доступним для користувачів, Telegram мусить розглядати запити, що надходять з магазину застосунків Apple – App Store, сказав Дуров у інтерв’ю американському ведучому Такеру Карлсону 17 квітня.

Можливий звʼязок між блокуванням ботів і тиском з боку Apple не виключає й нардеп Юрчишин. «Оскільки Дурова через Apple змусили блокувати російську пропаганду, він змушений був заблокувати щось повʼязане з нами», – вважає він. Підтвердити чи спростувати подібні гіпотези наразі неможливо.
Замовити рекламу на ТГ-каналах

Інцидент із блокуванням ботів вплине на роботу розвідки, каже співрозмовник у РНБО. Альтернативи чат-ботам у Telegram небагато, говорить адміністратор «Ванька». «Проте треба мати «план Б», аби подібні ситуації не перешкоджали роботі», – додає він. У ГУР не відповіли на запит Forbes на момент публікації щодо подальших дій спецслужби.

Блокування відбулося всупереч правилам, які керівництво Telegram декларувало публічно, йдеться в офіційній заяві ГУР. «Це чергове підтвердження ненадійності платформи», – додає пресслужба СтратКому у Telegram. 

Замовити рекламну публікацію на інтернет-сайтах

Чи прискорить ситуація регулювання месенджера в Україні? Це мало б статися, каже Юрчишин. «Але Telegram зручний не лише для громадян, а й для окремих представників влади, – говорить нардеп, не уточнюючи, кого саме має на увазі. – Він створює враження альтернативи традиційному інформполю, яке легше контролювати». 

Telegram не займатиме якусь позицію – «за Україну» чи «проти України», каже анонімно топменеджер української ІТ-компанії, що має контакт із адміністрацією Telegram. «Але розблокування свідчить про те, що Telegram принаймні намагається чути Україну», – додає він. 
Джерело: Forbes