Масштабний збій Ukr.net: що сталося з українським інтернет-гігантом?

Масштабний збій Ukr.net: що сталося з українським інтернет-гігантом?

Інтернет-сервіс Ukr.net на 2,7 млн користувачів переживає масштабний збій через вимкнення доменного імені вебсайту. У чому причина та що це означає для його бізнесу?

 

7 березня в українському інтернет-сервісі Ukr.net стався збій – з 1:35 ночі користувачам були недоступні поштові скриньки та стрічка новин. Частково сервіси почали відновлюватися під вечір цього ж дня. Причина збою? Американський реєстратор доменних імен Network Solutions відключив Ukr.net з невідомих причин, повідомила пресслужба української компанії у Telegram. 

«Не працює DNS (система доменних імен. – Forbes), тобто ти не можеш зайти на сайт, тому що Ukr.net деактивований», – пояснює керівний партнер консалтингової компанії E&C Анатолій Фроленков.

Що могло статися з одним із перших українських інтернет-ресурсів?

Версії проблеми з Ukr.net

Заснований ще у 1998-му, Ukr.net став першою безкоштовною українською електронною поштою. На червень 2022-го новинний агрегатор Ukr.net входив до десятки найбільш відвідуваних сайтів України, свідчить дослідження «Kantar Україна». 

Чому Ukr.net могли відключити домен? «Причини можуть бути різні: від простої помилки до кібератаки або несплати за домен», – каже голова Інтернет Асоціації України (ІнАУ) Олександр Савчук. Можливо, транзакція оплати доменного імені не пройшла або підвисла, припускає медіаексперт і колишній член правління ІнАУ Олександр Глущенко. «Ще один варіант – Network Solutions свідомо вимкнула доменне ім’я компанії», – додає він.

Збій в Ukr.net

Інтернет-сервіс Ukr.net на 2,7 млн користувачів переживає масштабний збій через вимкнення доменного імені вебсайту

Схоже так і сталося. Статус доменного імені – clientHold, свідчить реєстр імен. «Це незвичний статус і такий запроваджується, коли є якісь юридичні суперечки», – говорить один із медіаекспертів на правах анонімності. Він попросив не вказувати свого імені та посади у цій статті, оскільки його поточна діяльність не передбачає офіційних коментарів з цієї теми.

Цю інформацію підтверджує український реєстратор доменів NIC.UA. «Домен UKR.NET було заблоковано за рішенням американського суду», – написав співзасновник компанії Андрій Хветкевич у Facebook. Інформацію про це надала американська Network Solutions, пояснив він у коментарі Forbes. «Ми зʼясували, що це суд Каліфорнії, але в нас немає 100% підтвердження, тому що поки не отримали копію судового рішення», – каже Хветкевич. 
Суть судового рішення поки що невідома. Forbes звернувся до Ukr.net із проханням прокоментувати це, однак не отримав відповідь на момент публікації.   

Вплив збою на бізнес Ukr.net 

Як простій роботи вплине на бізнес компанії? Місячна аудиторія Ukr.net трохи менша за довоєнне населення Києва – 2,7 млн користувачів. 45% із них – регулярно користуються поштою сервісу, свідчать дані на сайті компанії. Виторг у 2022-му – майже 13 млн грн, свідчать дані YouControl. Власниками компанії є Борис, Михайло та Олексій Коміссаруки (41%, 20% та 20% відповідно), Ольга Грач (10%) та Вітатчі Гєдалє Кушнір (9%), згідно з реєстром.

Через простій інтернет-сервіс може втратити свої позиції, каже Фроленков. Користувачі Ukr.net скоріше перейдуть на Gmail, додає він. «Загалом ситуація ні на що не вплине і людські звички не змінить, – заперечує Глущенко. – Можливо, хтось вирішить, що йому потрібна альтернативна скринька». 

Ціни на рекламу в основних ТГ- каналах

Станом на вечір 7 березня портал Ukr.net відновив роботу лише частково. «Реєстратору вдалося знайти легальну причину для розблокування домену, домен почав працювати», – написав Хветкевич у Facebook. Проте сервіс працює не в усіх користувачів. Чому? Під час вимкнення доменного імені в DNS-системі розповсюджується інформація про його відключення, каже Глущенко.

Ціни на розміщення реклами на основних інтернет-ЗМІ

«Залежно від вашого провайдера інтернету потрібна різна кількість часу на оновлення», – говорить він і додає, що це займає до 24 годин. 

Величина бізнес-втрат Ukr.net напряму залежатиме від того, скільки часу знадобиться на відновлення, пояснює Фроленков. «Напевно, впадуть рекламні покази. Це основне, з чого Ukr.net отримує прибуток», – каже він. Фактично, компанії такий форс-мажор обійдеться в один день простою та компенсацію клієнтам, додає Глущенко. 
Джерело: Forbes